Amióta az online oktatás van nagyobb teher hárul a szülőkre. A matekot sokan régebben sem szerették, az egész küzdés. Mégis, hogyan lehet a gyermeknek a legjobban segíteni?

A matek pár szempontból más, mint a többi tantárgy. Itt kevés az, hogy önmagában a szabályokat megtanulják. Egyszerűen azért, mert a matematika lényege a logikus gondolkodás tanulása, edzése, és a szabályok magoltatásával pont ez veszik el. Nehezíti a helyzetet, hogy a legtöbb szülő szintén örül, ha megérti és egyáltalán valahogy tud segíteni. Mégis, mit lehet tenni? Az alábbi pár tanáccsal a szülők úgy tanulhatnak együtt a gyermekükkel, hogy az önálló feladatmegoldásukat is segítik.
1. Hagyd őt önállóan tanulni!
Biztasd az önálló tanulásra. Sok gyermek többet tud, megoldani saját magától, ha a szülő hagyja. Inkább kérdezzen, merjen kérdezni, hogy ha valahol megakadt, nem érti. Általában már a felső tagozatosok egyre inkább képesek az önálló leckeírásra. Átmeneti megoldás az, hogy megbeszélitek mikor van tanulási idő, mik a feladatok és hogyan célszerű beosztani. Ekkor lehet kérdezni a megbeszélt időpontokban, hogyan haladt a gyermek. Ha eleinte ez is nehézkes, akkor a feladatokat is elolvashatjátok együtt - de javaslom, hogy mindenképpen egyedül próbálja meg megoldani. Nem baj az sem, ha először rossz a megoldás, csak kezdjen hozzá, legyen ötlete.
2. Kérdésekkel segítsd!
Ha valamit nem ért, kérdezzen. Merjen kérdezni. A szülő (és a tanár) feladata nem a megoldás tálalása, hanem segíteni, hogy a gyermek önállóan jöjjön rá a megoldásra. Nem baj, ha először hosszabban, körülményesebben oldja meg a feladatot, mint lehetne. Az a saját megoldása, és ez nagyszerű! Idővel gyorsulni fog! Kérdéseket érdemes feltenni, rávezetni! Mit tudunk ebben a feladatban? Miről szól a feladat? Mi az első lépés ami elvezethet a megoldás felé? Mi a következő? Eleinte új lehet ez a szemlélet, de bele lehet könnyen szokni.
3. Hagyjatok időt a feladatokra!
Cél, hogy a gyermek saját maga tudja megoldani a feladatokat. Ehhez van, amikor idő kell. A matematika lényege a gondolkodás, mivel egy-egy feladatot többféleképpen lehet jól megoldani mind általános és középiskolában is. Ha először nem megy, kezdje újra akár többször is! Ha ekkor sem, jöhetnek a segítő kérdések. De sokszor előfordul, hogy csak annyi kell a megoldáshoz, hogy egy időre teljesen mást csináljon, hagyja ülepedni az információkat. Akár már egy 10 perces mosdószünet is csodát tud tenni.
+1 Tanuljanak a gyerekek csoportmunkában!

Persze most csak online. Hívják fel egymást, magyarázzák el egymásnak a napi leckét, oldják meg közösen a feladatok egy részét. Tévhit, hogy a közös tanulás csak a puskázást és a kötelesség alóli kibújást erősíti. Ha elmagyarázza a társának a leckét, azzal ő is sokkal jobban megérti, elsajátítja a tananyagot, ráadásul a szülőt is tehermentesíti. Igazi kettőt egy csapásra, mindenki nyer.
További segítségre van szükséged?
A fenti tippek az önálló tanulást szolgálják. Amennyiben szeretnél további segítséget biztosítani gyermekednek, jelezd részvételi igényedet az induló kiscsoportos kurzusokra. Az alapoktól kezdve nézzük át a tananyagot korosztálynak megfelelően - hogy ne csak megértse, tudja is a gyermek.
Bővebb információ, jelentkezés:
https://www.facebook.com/events/2720710771502594/
Képek forrása: unsplash.com, pixabay.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal